X KAMPANYA

Botoks ile Kırışıklık Tedavisi – Draesthetic

 botoks-estetik1

Botoksla Yüz Gençleştirme ve

enjeksiyonları bugün estetik cerrahların ensık yaptığı uygulamalardan biri haline gelmiştir. uygulamalarının bu kadar popüler olmasındaki en önemli sebepleri, 5-10dk lık bir işlem olması, kişiye hiçbir zarar vermemesi ve sonuçlarının garantili olması şeklinde sıralayabiliriz. Özellikle estetik ameliyatlara sıcak bakmayan ancak istenmeyen çizgi, kırışıklık ve mimiklerden kurutulmak isteyen kimseler için mükemmel bir yöntem olmaya daha uzun yıllar devam edecektir.

Botoks bir zehirmidir, zararı varmıdır?

Botulinum toksin olarak adlandırılan botoks yada , halk dilinde anlaşıldığı şekilde bir zehir değildir. Yani kişiyi zehirleyici etkisi bulunmaz. Botoks uygulaması sonrasında, kas ile sinir dokusu arasındaki bağlantıyı geçici süreyle bloke eder. Yani sinirden kasa giden iletileri durdurur ve bu sebeple kas dokusu kasılma işlevini gerçekleştiremez. Bu etki %100 olarak geri dönüşlüdür. Bizim estetik amaçlı botoks uygulamalarında kullandığımız dozun ancak yüzlerce katı bir kişiye bir seferde verilirse birtakım istenmeyen sonuçlar oluşabilmektedir ancak bu kadar yüksek doz kullanılması imkansızdır. Yani estetik amaçla yüz gençleştirme için veya terleme tedavisinde yada için kullanımının hiçbir zararı yoktur. Botoks uygulaması son derece güvenli bir yöntemdir.

Botox yaptırdığımda yüzüm maske gibi olurmu?

Botoks uygulaması, botoks enjeksiyonu, sadece basit bir enjeksiyon işlemi değildir. Çok iyi bir anatomi bilgisi ve uygulama yapılacak kişinin taleplerinin dikkatlice analizi son derece önemlidir. Tabiki uygulamayı yapan kişinin estetik felsefesi ve estetik anlayışı elde edilen sonucu etkileyen en önemli faktördür. Ben yada yüz gençleştirme yaptığım hastada, kişinin taleplerine göre nokta ve doz seçimi yaparım dolayısıyla hiçbir zaman tek tip ifadeler veya yüzler oluşmaz. Bu sebeple botoxla yüz gençleştirme uygulamalarının mutlaka uzman bir estetik cerrah tarafından yapılması önemlidir. Aksi halde dışarıda sıkça gördüğünüz ve sizi botoks uygulamalarından uzaklaştıran sonuçlar ile karşılaşmanız muhtmeldir.
Botoks ile ilgili deneyim ve estetik anlayışım neticesinde çok hafif bir mimik zayıflatılmasından, çizgilerin tamamen giderilmesine kadar değişen bir aralıkta uygulama yapabilmekteyiz. Tabiki bu noktada sizin ne istediğinizi bilmenizinde büyük bir önem taşımaktadır. Hem hiç kırışıklık kalmasın hemde çok doğal olsun istemi pekde gerçekçi bir talep değildir :).

Estetik amaçlı ile yapılabilecek işlemler nelerdir?

-göz çevresi ve göz altı kırışıklıkların düzeltilmesi
—kaş arası derin kırışıklık ve çizgilerin silinmesi
-alın çizgilerinin silinmesi
-dudak üstü çizgi ve kırışıklıkların silinmesi
—kaşların bir miktar kaldırılması
—burun ucunun düşüklüğünün giderilmesi
—ağız köşelerindeki üzgün ifadenin giderilmesi, yani ağız köşelerinin yükseltilmesi
—burun kökü ve burun kenarlarındaki istenmeyen kırışıklıkların silinmesi
—boyun bölgesi bantlarının hafifletilmesi ve silinmesi
-çene ucunda oluşan portakal kabuğu görünümünün düzeltilmesi
-üst dişlerin fazla görünmesine neden olan kısa dudak görünümünün düzeltilmesi
-öfkeli ve sert bakışların yumuşatılması

Yüz felci tedavisinde botoks kullanılırmı?

Yüz tedavisi felcinde botox çok faydalı bir şekilde kullanılır. Çok kısa süren bir müdahale ile, ameliyatsız bir şekilde yüz simetrisinin elde edilmesini sağlar. Yüz felci olmayan taraftaki aşırı çalışan kaslar botox ile zayıflatılarak simetrik bir yüz görünümü elde edilebilir.

Migren tedavisi ve terleme tedavisi için botoksun çok etkili olduğu doğrumudur?

Bugün modern tıpta pekçok hastalığın tedavisinde botox başarıyla kullanılmaktadır. Botoksla yüz gençleştirme ve dışında aşırı terleme tedavisi ve migren teavisidir için botoks çok etkin bir yöntem olarak kullanmaktayız.

Migren tedavisinde migren ataklarını ve ilaç kullanımını yüksek oranda azaltan botox enjeksiyonu, özellikle koltukaltı ve avuç içinin aşırı terlemesini tedavi etmek amacıyla %100 lere varan başarı oranları ile kullanılmaktadır. Bu konularla ilgili daha detaylı bilgi için botoksla migren tedavisi ve botoksla terleme tedavisi başlıklı makalelerimin okunmasını öneririm.

Botoksun etkisi ne kadar zamanda ortaya çıkar?

Botoks enjeksiyonundan sonraki 2-3 gün içinde etki gözlenmeye başlar ve tam sonuç 1 hafta içerisinde ortaya çıkar.

Botox uygulaması esnasında ağrı duyulurmu?

Botoks enjeksiyonu son derece konforlu ve ağrısız bir işlemdir. Gerektiğinde uygulama bölgesine ağrı kesici kremler ve buz uygulaması yapılmaktadır. Ancak hastaların büyük bir çoğunluğu hiç ağrı hissetmediklerini ifade ederler. Kullanılan enjektörler insülin enjektörlerinden bile incedir ve uygulama en fazla 5-10dk. sürmektedir.

Botoks uygulamasının tekrarlanması gereklimidir?

Daha önce bahsettiğimiz gibi botoks 4-6 ay içerisinde etkisini tamamen kaybeden bir ilaçtır. Dolayısıyla etkinin devam etmesi istendiğinde 4-6 aylık aralıklarla botoks enjeksiyonu yapılması gerekir. Burada “etkinin devam etmesi istendiğinde” cümlesinin altını çizmek istiyorum, zira eğer istemiyorsanız botoks uygulamasına devam etmek zorunda değilsiniz. Diğer taraftan tekrarlayan uygulamalar ile kas dokusunun zayıflaması nedeniyle daha az enjeksiyona ihtiyaç duyulmaktadır. Buda hastalar için önemli bir kazanımdır.

Botox sadece mevcut kırışıklıkları gidermek içinmi kullanılır?

Tabiki hayır. Botoks kırışıklıklar oluşmadan kullanılmaya başlanırsa, mimik hareketlerine bağlı oluşan kırışıklıkların ortaya çıkışı engellenmiş olacaktır. Dolayısıyla botoks için kırışıklıkların belirmesini beklemeyin derim :)